भारतद्वारा ११ वटा विकास आयोजना हस्तान्तरण, नेपाल आउने तयारी गर्दै भारतीय विदेश सचिव

  • ७ फाल्गुन २०७९, आईतवार

भारतले नेपाललाई ११ वटा विकास आयोजना हस्तान्तरण गरेको छ ।

  मध्यप्रदेश र बागमतीमा भारतीय अनुदानमा निर्माण भएका आयोजनाहरु नेपालका अधिकारीहरुलाई हस्तान्तरण गरिएको हो । ती आयोजनामध्ये करिब ६ वटा शिक्षा र पाँच स्वास्थ्य क्षेत्रका आयोजना रहेका छन् ।

भारतको विदेश मन्त्रालय स्रोतका अनुसार माथि उल्लेखित आयोजनाहरु नेपाल सरकारको उच्च प्राथमिकतामा रहेका छन् । यी भारतीय पहल र वित्तिय परियोजनाहरू नेपालको पूर्वाधार र सामाजिक विकासमा ठूलो उपयोग हुने अपेक्षा गरिएको छ ।

काठमाडौंका लागि नियुक्त राजदूत नवीन श्रीवास्तवले आयोजनाहरु नेपालका सम्बन्धित निकायलाई औपचारिक रुपमा हस्तान्तरण गरेका छन् ।

संचालित आयोजनामा सिरहाको श्रीराम जानकी माध्यमिक विद्यालय र महेन्द्र गेनाइ मेमोरियल प्रसूति तथा बाल कल्याण अस्पताल रहेका छन् । गजेन्द्रनारायण सिंह सगरमाथा अञ्चल अस्पताल, श्री नरेन्द्र मेमोरियल पब्लिक सेकेन्डरी स्कूल र श्री जनता रामेश्वर मेमोरियल मावि सप्तरीमा रहेका छन् ।

राजदूतले पछि तीनवटा स्वास्थ्य चौकी कुशेश्वर दुम्जा, भुवनेश्वरी र बसेश्वरका साथै सिन्धुलीको श्री चन्देश्वरी मावि र श्री भवानी माविका लागि विद्यालय भवन हस्तान्तरण गरे । त्यसैगरी, वीरगन्जस्थित भारतीय महावाणिज्यदूत नितेश कुमारले सर्लाहीमा नेपाल सरकारका कर्मचारीलाई श्रीराम सखी मोहित सिंह जनता माविका विद्यालय वितरण गरेका छन् ।

नेपालको भ्रमण गर्दै भारतीय बिदेश सचिब 

भारतका विदेश सचिव विनयमोहन क्वात्राले नेपालको भ्रमण गर्ने भएका छन्  ।

नेपालका परराष्ट्र सचिव भरतराज पौड्यालको निमन्त्रणामा क्वात्रा फागुन १३ र १४ गते नेपाल भ्रमणमा आउन लागेका हुन् । परराष्ट्र सचिवको जिम्मेवारी सम्हालेपछि उनी पहिलो पटक नेपाल आउन लागेका हुन् । भ्रमणका क्रममा नेपाली अधिकारीहरूसँग द्विपक्षीय सम्बन्ध र विकास साझेदारीका विभिन्न पक्षहरूमा छलफल हुनेछ ।

भारतको छिमेकी पहिलो नीति र समसामयिक भूराजनीतिक परिदृश्यमा यो भ्रमण निकै महत्त्वपूर्ण हुने ठानिएको  छ।
नेपाल र भारतबीच शताब्दीयौंदेखिको ऐतिहासिक र सांस्कृतिक सम्बन्ध रहेको र पछिल्ला वर्षहरूमा दुई देशबीचको द्विपक्षीय सहयोग बढेको छ ।

पछिल्ला वर्षहरूमा भारतले अरुण–२ जलविद्युत केन्द्र, भारत–नेपाल एकीकृत जाँच चौकी, गौतम बुद्धको जन्मस्थलसम्मको रेलमार्गलगायत सीमा क्षेत्रमा  सहयोग गरेको छ । भारतको सहयोगमा केही पूर्वाधार र सीमापार कनेक्टिभिटी परियोजनाहरू सम्पन्न भएका छन्। केही वर्षयता भारतले नेपाललाई डेढ अर्ब डलरभन्दा बढी ऋण उपलब्ध गराएको बताइएको छ ।