एनलाइजर मेसिन पाँउदा दंग भए मोरङका कृषक 

  • ६ श्रावण २०७६, सोमबार

मोरङको बेलबारी १का कृर्षक टेक राज बराल दैनिक २० देखी २५ लिटर सम्म दुघ बेच्छन् । उनि जस्तै सोहि वडाका विष्नु गरीले पनि २५ लिटर दैनिक दुध घर नजिकै रहेको अमुना कृर्षि सहकारी सस्थामा ल्याएर बेच्छन् ।

उत्त सहकारी सस्था सँग भएको दुध नाप्ने एन लाइजर मेसिन विग्रीएका कारण उनिहरुले बेच्ने दुघको मुल्य निर्धाण्रा गर्न गाह्रो भएको थियो । आईतवार बेलबारी नगरपालिकाले सहकारी सस्थालाई एनलाईजर मेसिन हस्तान्तरण गरे पछि उनिहरु जस्तै दुघ ल्याउने ३सय ५० भन्दा वढि कृर्षक खुसि बनेका छन् ।

१ लाख २५ हजार मुल्य बराबरको मेसिन हस्तान्तरण गरीएको मेयर ज्ञानेन्द्र सुवेदिले बताए । उत्त मेसिनले कृर्षकले ल्याएको दुधको शुद्धता र फयाट (चिल्लो ) पदार्थ नापन प्रयोग गर्ने गरीन्छ । मेसिन विग्रिए पछि कृर्षकलाई सहकारीले गाइको ४० देखी ५० र भैसिको ५० देखी ५५ रुपैया प्रति लिटर दिने गरेको थियो । अब मेसिन आयो कृर्षकले समेत दुघको उचित मुल्य पाउछन् सहकारीका सचिव दिनेश गिरीले भने सहकारीलाई पनि फाइदा भयो । उनले भने हामिले आफै दुधको मुल्याकन गर्न पायौ ।

सहकारीमा ३सय ५० लिटर भन्दा वढि दुध सकलन हुन्छ सचिव गिरिले भने यो मेसिनले कृर्षक र सहकारीलाई राहत पुग्छ । मेसिन हस्तान्तरण गर्दै बेलबारी नगरपालिकाका मेयर ज्ञानेन्द्र सुवेदिले कृर्षकलाई राहत पुर्याउने खालका कार्यक्रम नगरपालिकाले गर्ने बताए । उनले कृर्षकलाई आधुनिक खेति प्रति आकर्षण गर्ने कार्यक्रम गर्नका लागि आधुनिक औजार समेत बितरण गरेको बताए ।

उनले कृर्षकलाई आधुनिक खेति आकर्षण गर्न गरिव सग नगरपालिका कार्यक्रम नामनै दिएर वोयर बोका वितरण गर्ने कार्यक्रम समेत ल्याएको बताए ।