बढ्दैछ अलैची खेति, तर घट्दैछ बजार भाउ

  • ४ भाद्र २०७५, सोमबार

तेह्रथुम जिल्लाको ग्रामिण भेगमा अलैची खेती पछिल्लो समय बढ्दो रहेको छ । किसानहरुले परम्परा देखी खेती गर्दै आएको अन्नबालीलाई मास्दै अलैची खेतीलाई बिस्तार गर्न थालेका छन ।

अन्नबालीबाट राम्रो आम्दानी लिन नसकेका यहाँका किसानहरु खेतीयोग्य जमिन मासेर अलैची खेतीलाई रोज्न थालेका हुन । ४ बर्षअघी प्रति मन १ लाख माथी पुगेको अलैचीको मुल्य बर्षेनी गिरावत आएको छन । भारतीय बजारमा निकासीमा समस्या भए सँगे अलेचीको मुल्यमा गिरावट आएको अलैची ब्याबशायीहरुले बताउने गरेका छन ।

मुल्यमा निरन्तर गिरावट आएपनी किसानहरुले अलैची खेतीलाई बिस्तार गर्न कमी गरेका छैनन । पछिल्लो समय जिल्लाको ग्रामिण क्षेत्रमा रहेका पाखोबारी खोलाखोल्सी खेती योग्य जमिनका साथै करेसाबारीमा अलैचीलाई बिस्तार गर्दै आएका छन । लालीगुराँस नगरपालिकाकी लिला लिम्बु भन्छीन् मुल्य कमै भएपनी अन्नबाली भन्दा राम्रो आम्दानी भएकाले हामीले अलैची खेती नै रोजेका हौ । गतबर्ष ४० हजारमा प्रतिमन बिक्री गरेका यहाँका किसानहरुले यस बर्षपनी खेतीलाई बिस्तार गरीरहेका छन । सेपिलो र पानीको श्रोत भएको जमिनमा राम्रो उत्पादन हुने भएकाले पनी किसानहरुको रोजाईमा अलैची खेती पर्दै आएको ब्याबशायीहरुले बताउने गरेका छन ।

अलैची बिक्रीबाट लाखौ आम्दानी गर्दै आएका किसानहरुमा निराशा छाए पनी खेती बिस्तार भने बढेको जिल्ला कृषी बिकास कार्यालय तेह्रथुमले जनाएको छ । अलेची खेतीलाई बगानको रुपमा बिकास गर्दै यहाँका किसानहरुले नर्सरी बिक्रीबाटै बर्षेनी लाखो आम्दानी गरेको बताउने गरेका छन । ५ रोपनीको जमिन देखी ५० रोपनी सम्म खेती गर्दै आएका छन । बर्षादको सजिन सुरु भए सँगै अलैचीको नर्सरी खरीद तथा बिक्री गर्दै किसानहरुले खेतीलाई बिस्तार गर्दै आएको फेदाप गाउँपालिकाका गजाधर दुलालले बताए ।

जिल्लाको साबिकका गाबिसहरु ईवा, ह्वाकु,संग्रान्ती, खाम्लालुङ, सम्दु, ईसिबु ओयाक्जुङ, जलजले, सिम्ले, मोराहाङ श्रीजुङ, पौठाक, आङबुङ, जिरीखिम्ती , ,सोल्मा, सुङनाम फुलेक दाँगपा,बसन्तपुर सुदाप आङदिम लगायतका स्थानमा बगानको रूपमा अलैची खेती किसानहरुले गर्दै आएका छन । कृषकहरुले ७ सय २३ हेक्टर क्षेत्रफलमा अलैचीको खेती गर्दै आएका छन ।