सुन्दरपुरमा साना किसान तथा कृषि सहकारी संस्थाहरुको गोष्ठी

  • १ भाद्र २०७५, शुक्रबार

शिव भट्टराई / मोरङको सुन्दरपुरमा साना किसान तथा समान प्रकृतिका कृषि सहकारी संस्थाहरुको भावी कार्यदिशा सम्बन्धि अन्तक्र्रिया गोष्ठी विहीवार सुरु भएको छ ।
देशमा तीन तहको सरकार बनेसँगै अब सहकारीहरुलाई स्थानीय सरकारले नियमन कसरी गर्छ भन्ने सवालमा पनि सहकारीकर्मीहरुबीच अन्तक्र्रिया भइरहेको छ । साथै प्रदेश सरकार र संघिय सरकारले कसरी सहकारीलाई सजिलो हुने गरी ऐन बनाउदै छन् भन्नेबारेमा पनि छलफल गरिएको कार्यक्रममा सहभागीहरुले बताएका छन् ।
साना किसानलाई कसरी संगठित गर्ने, उनीहरुको आर्थिक बिकास, सिप बिकासबारे पनि छलफल गरिएको छ । कृषि उत्पादन तथा उत्पादकत्वमा वृद्धि सहकारी खेति गर्न सकिने प्रतिनिधिहरुलाई सहजकर्ताहरुले बताएका छन् ।
अन्तक्र्रियामा स्वास्थ्य, शिक्षा, महिलाको संलग्नतालाई पनि सहकारीमार्फत सहजता प्रदान गर्न सकिने सवालमा छलफल भएको छ । कृषिमा युवा सहभागिता बढाएर वेरोजगारी घटाउने र एकीकृत कृषि बजार स्थापना गर्ने कृषि यान्त्रिकरण हब स्थापनामा साना किसानलाई कसरी सहजता प्रदान गर्ने बिषयमा पनि छलफल भएको छ ।
कार्यक्रममा सहभागीहरुले क्षमता विकासको लागि श्रोतको अभाव, थोक कृषि बजारको अभाव र सूचनाको अभाव साना किसानले भोगिरहेको समस्याबारे छलफल भइ त्यसको समाधानको विषयमा छलफल भएको छ । साना किसानलाई कृषि औजार र प्रविधिको अभाव कसरी टार्ने विषयमा सहभागीहरुले संघका केन्द्रीय प्रतिनिधिसंग जिज्ञासा राखेका छन् ।
सो कार्यक्रम साना किसान कृषि सहकारी संस्था सुन्दरपुरको सभाहलमा भइरहेको छ । कार्यक्रम शुक्रबारसम्म संचालन हुने साना किसान कृषि सहकारी संस्था सुन्दरपुरका अध्यक्ष रविन्द्र आचार्यले जानकारी दिएका छन् । कार्यक्रमको आयोजना नेपाल कृषि सहकारी केन्द्रीय संघले गरेको हो । यो कार्यक्रममा १ नम्बर प्रदेशका साना किसान कृषि सहकारी संस्थाका प्रतिनिधिहरु सहभागि छन् । यस किसिमका कार्यक्रम ६ वटा प्रदेशमा सम्पन्न भइसकेको आयोजकले जनाएको छ ।